KOLESARSKI TURIZEM DESTINACIJE ZELENI KRAS – Zgodbe kolesarskih vodnikov

Datum: 03 februar 2021

Kolesarstvo je en izmed turističnih segmentov, ki je v zafnjem času v izjemnem porastu. Destinacija Zeleni kras je zagotovo izjemno naravno okolje, v katerem je kolesarjenje možno skoraj celo leto, še posebej pa je primerno za vse avanturistično usmerjene kolesarje. Preberite zgodbo in razmišljanja ambasadorja kolesarstva v naši destinaciji ter spoznajte kaj je tisto, kar predstavlja srčiko doživetja narave s kolesom. #ifeelslovenia #myway #greenkarst

KOLESARSKI TURIZEM DESTINACIJE ZELENI KRAS – Zgodbe kolesarskih vodnikov

Obiskovalci destinacije Zeleni kras so nedvomno navdušeni nad zanimivimi in duhovitimi zgodbami ter odkrivanju lokalnih skritih kotičkov s Tomažem Penkom, ki ga odlikujeta sproščenost in improvizacija ter njegova neizmerna predanost kolesarstvu, kar odraža tudi pri svojem delu lokalnega turističnega vodnika. Tomaž je namreč že leta vpet v kolesarske aktivnosti na destinacijskem in državnem nivoju. Je usposobljen turno kolesarski vodnik z licenco Planinske zveze Slovenije, tudi načelnik turno kolesarskega odseka PD Postojna ter član organizacijske ekipe kolesarske Dirke okrog Slovenije in Komisije za turno kolesarstvo Planinske zveze Slovenije.

Nanos (foto Aleš Petrič) (30)

Kolesar iz Prestranka, ki se poleg vodništva ukvarja tudi s fotografijo in grafičnim oblikovanjem, je po srcu naravovarstvenik: »Kot velik ljubitelj narave se najbolje počutim v gozdu, na makadamskih poteh in kolovozih, pa tudi gozdnih vlakah, ko raziskujem nove poti in povezave. Asfaltiranih cest se izogibam. Rad se podam tudi na kolesarske avanture izven meja Slovenije. Sem nadstandardni uporabnik navigacijskih naprav.«

Kot rad izpostavi, se njegova služba pravzaprav prepleta z njegovim vsakdanom, kar resnično potrjuje to, da svoje delo opravlja z vsem srcem. Tudi ko Tomaž ni v vlogi vodiča, ki izjemno pozornost namenja varnosti in uporabi čelade, je kolo pogosto njegov spremljevalec: »Skupaj z mojo Natašo kolesariva po naši destinaciji, predvsem ko raziskujeva nove povezave, greva pa tudi širše po Slovenije, predvsem po Slovenski turnokolesarski poti in na ture v sklopu vsakoletnega Planinskega tabora, kjer tudi vodiva kolesarje. Občasno greva na skupinska kolesarjenja v tujino. Vsako leto se tudi odpraviva na eno daljše kolesarjenje v tujino, sama, z minimalistično prtljago na MTB kolesu (ne trekingu). Najina potovanja logistično načrtujeva že doma, vendar se na sami poti prepustiva avanturi. Kolesariva celi dan oziroma glede na vreme, prespiva tam kjer je lepo, čisto in ekonomično. Najina pohajkovanja nam dajejo dragocene izkušnje in znanje o potrebah in željah v kolesarskem turizmu.«

Predjamski grad (foto Aleš Petrič) (9)

Glede na pridobljena znanja in izkušnje v vlogi lokalnega turističnega vodnika ter kolesarskega navdušenca, je Tomaž v lanskem letu zakorakal kolesarsko pot in področja zanimanja združil v enovito ponudbo – ponuja namreč storitve kolesarskega vodenja, ima svojo spletno stran in FB profil Bike Slovenia: »Začetek mojega udejstvovanja je bil zaznamovan z dokaj zanimivim dogodkom in sicer »Korona turo«. V času karantene sem premišljeval kje bi vse lahko kolesarili in tako narisal turo po skrajnih mejah občine Postojna. Naključje je naneslo, da sem o tem govoril z vodjo organizacijske enote Turizem pri Zavodu znanje Postojna in nastal je skupen projekt, 30-dnevni korona izziv. Gre za kondicijsko zelo zahtevno turo s 100 km in 2000 metrov višinske razlike, ki poteka več kot 80 % po makadamskih poteh. O Korona turi so poročali številni mediji, udeleženci so bili navdušeni.«

Rakov Škocjan (foto Aleš Petrič) (28)

Spoznavanje okolice in krajev s perspektive kolesarja ima poseben čar. Poleg rekreacije, ki jo tovrstna oblika prevoznega sredstva zagotavlja, je okolica oziroma narava tista, ki prepriča, še tako zadržanega gosta. Obenem je seveda pomemben pristop, zgodbe in varnost ter strokovnost, ki jo nudi lokalni vodič. Glede na to, da kolesarstvu v zadnjem obdobju priljubljenost precej narašča, velja izkoristiti izzive in priložnosti, o katerih razmišlja tudi Tomaž: »Trenutno delam kolesarski zemljevid o Grajski kolesarski poti in trasiram štiri kolesarske poti, kar mi je izziv in v veliko veselje, saj združujem svoja znanja iz navigacije, grafičnega oblikovanja, fotografije in kolesarstva. Raziskujem tudi možnosti, kako pripraviti platformo za mozaik kolesarskih poti, ki jih imam in bi jih lahko ponudil na trgu.«

Naj bo tokratni zapis spodbuda za odhod v naravo, preizkušanje novih oblik rekreacije ter predvsem  spoznavanje čudovitih kotičkov, kolesarjem prijazne, destinacije Zeleni kras.

#ifeelslovenia #myway #